Rekonstrukce

Rekonstrukce rodinné vily o více bytových jednotkách, Praha 6

Popis projektu

Tato výjimečná stavba z roku 1847 sloužila jako reprezentativní letní sídlo pro Amálii Habsburskou. I proto si současní majitelé přáli propojit historii s exkluzivním, moderním bydlením. Bohužel, po zaházení rekonstrukce se ukázalo, že starý dům je ve špatném technickém stavu. Po dohodě s majiteli a úřady jsme proto přistoupili k demolici původní stavby. Na jejím místě pak vyrostla kopie historického domu, která ale splňuje nejpřísnější standardy pro soudobé stavby a využívá nejmodernější technologie. Rodinné sídlo se třemi nadzemními a jedním podzemním podlažím nově spojuje skleněná přístavba se schodištěm a výtahem. Během celé rekonstrukce náš tým úzce spolupracoval s interiérovými designéry ze společnosti SIMPLin. Autorem architektonického návrhu řešení domu a zahrady je Ing. arch. Milan Ruso, ATELIER RUSO.

Kompletní rekonstrukcí prošla i zahrada. K vile patří velký pozemek se stromy, jehož součástí je i vlastní vinohrad. Na zahradě jsme postupně vybudovali několik teras, kurník, čajový domek, altán, bazén, voliéry, studnu a vytvořili soustavu vodních prvků včetně umělého potoka. Většina kamenů použitých na terasy a opěrné zídky pochází přímo ze zahrady – během stavby jsme tu během tří měsíců vytěžili sto tisíc tun kamene. Nově jsme vybudovali i garáže a oplocení.

K nejnáročnějším částem projektu patřila už samotná demolice původní stavby, ale i navezení nového stavebního materiálu – k domu totiž nevede žádná přístupová cesta, okolní komunikace navíc neumožňují průjezd těžké techniky. Přesto se nám podařilo odtěžit a odvézt veškerý materiál z původního domu, aniž bychom poškodili obrovskou starou lípu, která stojí těsně u domu a na níž majitelé velmi lpěli. Velkou výzvou pro naše statiky byla i skleněná konstrukce přístavby, kterou tvoří hliníkové profily a bezpečnostní trojskla, stejně jako konstrukce, která drží strop a na níž je zavěšená konstrukce výtahu. Zajímavým interiérovým prvkem je i schodiště, které tvoří levitující železný skelet, na němž jsou položené dubové schody. Většina prvků pro tento dům se vyráběla na zakázku dle přání majitelů, včetně například dlaždic o rozměrech 320 x 150 cm, které jsme do koupelny ve druhém nadzemním patře museli přepravit pomocí speciálních kladek.

Další projekty